2001. évi cannes-i filmfesztivál - 2001 Cannes Film Festival
Nyitófilm | Moulin Rouge! |
---|---|
Záró film | Les âmes fortes |
Elhelyezkedés | Cannes , Franciaország |
Alapított | 1946 |
Díjak | Pálma d'Or ( A Fiú szobája ) |
Házigazdája | Charlotte Rampling |
Filmek száma | 23 (En Competition) 24 ( Un Certain Regard ) 10 (Versenyen kívül) 20 (Cinéfondation) 12 ( Rövidfilm ) |
A fesztivál dátuma | 2001. május 14. - 2001. május 20 |
Weboldal | fesztivál-cannes |
Az 54. cannes-i filmfesztivál május 14-én kezdődött és 2001. május 20-ig tartott . Liv Ullmann norvég színésznő és rendező volt a zsűri elnöke. A Palme d'Or ment az olasz film A fiú szobája által Nanni Moretti .
A fesztivált Moulin Rouge nyitotta meg ! , amelyet Baz Luhrmann rendezett és a Les âmes fortes zárt, Raúl Ruiz rendezésében . Az Un Certain Regard szekció Abel Ferrara rendezésében az „R Xmas” címmel nyílt meg, és az Apám szavai ( Le parole di mio padre ) lett lezárva, Francesca Comencini rendezésében .
Zsűrik
Fő verseny
Az alábbi személyeket nevezték ki a 2001-es hivatalos válogatás játékfilmjeinek zsűrijének:
- Liv Ullmann (Norvégia) zsűrielnök
- Mimmo Calopresti (Olaszország)
- Charlotte Gainsbourg (Egyesült Királyság)
- Terry Gilliam (Egyesült Államok)
- Mathieu Kassovitz (Franciaország)
- Sandrine Kiberlain (Franciaország)
- Philippe Labro (Franciaország)
- Julia Ormond (Egyesült Királyság)
- Moufida Tlatli (Tunézia)
- Edward Yang (Tajvan)
Bizonytalan tekintettel
A következő személyeket nevezték ki a 2001-es Un Certain Regard zsűrijének :
- Ariane Ascaride (színésznő) elnök
- Florence Malraux
- François-Guillaume Lorrain (kritikus)
- Thomas Sotinel (kritikus)
- Virginie Apiou (kritikus)
Cinéfondation és rövidfilmek
A következő személyeket nevezték ki a Cinéfondation és rövidfilmek verseny zsűrijének :
- Erick Zonca (igazgató) elnök
- Lynne Ramsay (rendező)
- Rithy Panh (rendező)
- Samira Makhmalbaf (rendező)
- Valeria Bruni-Tedeschi (színésznő)
Camera d'Or
Az alábbi személyeket nevezték ki a 2001. évi Camera d'Or zsűrijének :
- Maria de Medeiros (színésznő, rendező) elnök
- Loïc Barbier (cinephile)
- Stefano Della Casa (kritikus)
- Sophie Denize (a műszaki ipar képviselője)
- Franck Garbaz (kritikus)
- Mercedes Goiz (kritikus)
- Dominique Le Rigoleur (operatőr)
- Claire Simon (rendező)
Hivatalos kiválasztás
Versenyben - Játékfilm
A következő játékfilmek versengtek az Arany Pálmáért:
- Sivatagi Hold ( Tsuki no sabaku ), Shinji Aoyama
- Távolság szerint Hirokazu Koreeda
- Hazamegyek ( Je rentre à la maison ) által Manoel de Oliveira
- Jean-Luc Godard a szerelem dicséretében ( Éloge de l'amour )
- Mohsen Makhmalbaf Kandahar ( Safar-e Ghandehar )
- Az ember, aki ott se volt a Joel Coen
- Millennium Mambo által Hou Hsiao-hsien
- Moulin Rouge! írta Baz Luhrmann
- Mulholland Drive , David Lynch
- Senki földje , Danis Tanović
- A Tiszti Ward ( La Chambre des officiers ) által François Dupeyron
- Marc Recha Pau és testvére ( Pau i el seu germà )
- Michael Haneke zongoratanára ( La Pianiste )
- A Pledge által Sean Penn
- Ermanno Olmi A fegyverek hivatása ( Il mestiere delle armi )
- Catherine Corsini visszajátszása ( La répétition )
- Roberto Succo , Cédric Kahn
- Shrek : Andrew Adamson és Vicky Jenson
- Taurus ( Telets ) Alexander Sokurov
- A Fiú szobája ( La stanza del figlio ) Nanni Moretti
- Va savoir által Jacques Rivette
- Meleg víz a vörös híd alatt ( Akai Hashi no Shita no Nurui Mizu ), Shōhei Imamura
- Ott hány óra van? ( Ni na bian ji dian ) Tsai Ming-liang
Bizonytalan tekintettel
A következő filmeket választották ki az Un Certain Regard versenyére :
- Az évforduló fél által Jennifer Jason Leigh és Alan Cumming
- Atanarjuat: The Fast Runner által Zacharias Kunuk
- Gyerekkori szerelmek ( Amour d'Enfance ) által Yves Caumon
- Carrément à l'Ouest által Jacques Doillon
- A csimpánz ( Maimil ): Aktan Abdykalykov
- Clément által Emmanuelle Bercot
- Kutya napja ( Pattiyude Divasam ) Murali Nair
- Lisandro Alonso szabadsága ( La libertad )
- Szerezz egy életet ( Ganhar a Vida ) João Canijo
- H történet által Nobuhiro Suwa
- Elrablási történetek , Oliver Schmitz
- Csak ketten ( Ty da ia da my s tobo ), Alexander Veledinsky
- Kairo által Kiyoshi Kurosawa
- Lan Yu által Stanley Kwan
- Késői házasság ( Hatouna Mehuheret ), Dover Kosashvili
- Lovely Rita szerint Jessica Hausner
- Masahiro Kobayashi havas ( Aruku, hito ) séta
- Nincs olyan dolog, a Hal Hartley
- „R Xmas által Abel Ferrara
- Darezhan Omirbaev útja ( Jol )
- Mesemondó által Todd Solondz
- A fekete tigris könnyei ( Fah talai jone ), írta Wisit Sasanatieng
- Holnap ( Domani ) Francesca Archibugi
- Apám szavai ( Le parole di mio padre ), Francesca Comencini
A versenyen kívüli filmek
A következő filmeket választották ki versenyen kívüli vetítésre:
- ABC Afrika : Abbas Kiarostami
- Apokalipszis most Redux , Francis Ford Coppola
- Avalon , Mamoru Oshii
- CQ : Roman Coppola
- Human Nature által Michel Gondry
- Saját Voyage Olaszország által Martin Scorsese
- Les Ames fortes által Raúl Ruiz
- Sobibór, 14 Octobre 1943 16 heures által Claude Lanzmann
- A Center of the World által Wayne Wang
- Trouble Every Day by Claire Denis
Cinéfondation
A következő filmeket választották ki a Cinéfondation versenyére :
- Narimán Turebajev Antiromantika
- Bukarest - Vienne 8: 15 , Cătălin Mitulescu
- Crow Kő Alicia Duffy
- Dai Bi , Chao Yang
- Anders Worm Fuldmane Vanvid
- Repülhetek hozzád, de te ... Young-Nam Kim
- J'espère, J'attends : Ewa Banaszkiewicz
- Eric Forestier L'age Tendre
- La Cire, Ça Fait Mal : Maya Dreifuss
- Hikaru Yoshikawa: Le Jour Où Toshi Est Né
- Les Yeux Devorants által Syllas Tzoumerkas
- Martin Quatre Válasz által Ben Hackworth
- Monsieur William, Les Traces D'une Vie Lehetséges Denis Gaubert
- Portré a Szergej Luchishin
- Premiere Experience De Mort , Aida Begić
- Jóvátétel szerint Jens Jonsson
- Svetlo , David Sukup
- TÉLÉCOMMANDE által Ethan Tobman
- Un Veau Pleurait, La Nuit által John Shank
- Nulla hiány : Ruth Mader
Rövidfilm verseny
A következő kisfilmek versengtek a Pálma d'Or című rövidfilmért :
- Babtortát készítette David Greenspan
- Chicken által Barry Dignam
- Madár a drótban Phillip Donnellon
- Dong-Il Shin La Famille-i szentélye
- Apa lánya Irvine Allan
- Tim Hamilton Az orsó igazsága
- Csak kis madarak ( Les petits oiseaux ), Fred Louf
- Jens Lien természetes szemüvegei ( Naturlige Briller )
- Zene egy apartman és hat dobos számára : Johannes Stjärne Nilsson és Ola Simonsson
- Paulette , Louise-Marie Colon
- Pizza Passionata által Kari Juusonen
Párhuzamos szakaszok
Nemzetközi Kritikusok Hete
A 40. nemzetközi kritikusok hetére (40e Semaine de la Critique) a következő filmeket vetítették :
Játékfilm-verseny
- A holdfényben ( Zir-e Noor-e Maah ), Seyyed Reza Mir-Karimi (Irán)
- Kedvelt a Kunitoshi Manda (Japán)
- Bolívia : Adrián Caetano (Argentína)
- A nő, aki iszik ( La Femme qui boit ), Bernard Émond (Kanada)
- A pornográfus ( Le Pornographe ), Bertrand Bonello (Franciaország, Kanada)
- Szinte Blue by Alex Infascelli (Olaszország)
- Ephemeral Town ( Efimeri poli ), készítette: Giorgos Zafiris (Görögország)
Rövidfilm verseny
- Le Dos au mur : Bruno Collet (Franciaország)
- Eszik : Bill Plympton (Egyesült Államok)
- Klaus targoncavezető - Az első munkanap ( Staplerfahrer Klaus - Der erste Arbeitstag ), írta Jörg Wagner és Stefan Prehn (Németország)
- Field : Duane Hopkins (Egyesült Királyság)
- L'Enfant de la haute mer, előterjesztették : L. Gabrielli, P. Marteel, M. Renoux és M. Tourret (Franciaország)
- Idegen és bennszülött ( Biganeh va boumi ) írta: Ali Mohammad Ghasem (Irán)
- Noche de Bodas , szerző : Carlos Cuarón (Mexikó)
Különleges vetítések
- A Black Beach ( La Plage noire ) által Michel Piccoli (Franciaország) (nyitó film)
- Kes , Ken Loach (Egyesült Királyság) (La séance du Parrain)
- Felfújt által Muriel Coulin (Franciaország) (17 min.) (Prix de la Critique)
- True Love Waits ( Taivas Tiella ) által Johanna Vuoksenmaa (Finnország) (34 min.) (Prix de la Critique)
- Felhők: Levelek a fiamnak ( Nuages: Lettres à mon fils ): Marion Hänsel (Belgium) (zárófilm)
Igazgatói két hét
A következő filmeket vetítették a 2001. rendezői két hétre (Quinzaine des Réalizateurs):
- Big Bad Szerelem által Arliss Howard
- Bintou által Fanta Régina Nacro (31 min.)
- Boli shaonu által Lai Miu-faggyú
- Alain Mozgó Öreg Álom ( Ce vieux rêve qui bouge ), Alain Guiraudie (50 perc)
- Ceci est mon alakulat által Rodolphe Marconi
- Központi által Dominique Gonzalez-Foerster (10 min.)
- Chelsea Walls által Ethan Hawke
- Cyber Palesztina által Elia Suleiman (16 min.)
- Mirjam Kubescha Ecce homo (50 perc)
- Fatma által Khaled Ghorbal
- Mathieu Gérault Hautes Herbes (26 perc)
- HK , Xavier de Choudens (14 perc)
- Csitt! által Ryosuke Hashiguchi
- I nostri anni által Daniele Gaglianone
- Je t'aime John Wayne , Toby MacDonald (10 perc)
- Jeunesse dorée : Zaïda Ghorab-Volta
- Anyang árva ( Ānyáng de gūér ), Wang Chao
- La Trace de Moloktchon által Louis Jammes
- Sébastien Lifshitz keresztezése ( La Traversée )
- Le Système Zsygmondy , Luc Moullet (18 perc)
- Jorane Castro Les Pleureuses (15 perc)
- Cindy Babski és Sólveig Anspach készítette az USA- ban
- Cucc és tészta ( Marfa si Banii ) Cristi Puiu
- Martha ... Martha , Sandrine Veysset
- A hely a Földön által Artur Aristakisyan
- Ming dai Ahui Zhu által Hsiao Ya-chuan
- A s'embrasse-on? írta Pierre Olivier (6 perc)
- Operai, contadini által Danièle Huillet és Jean-Marie Straub
- Pauline et Paulette , Lieven Debrauwer
- Queenie in Love által Amos Kollek
- Eső által Christine Jeffs
- Riyo , Dominique Gonzalez-Foerster (10 perc)
- Shon Julien Salle (15 min.)
- Szlogenek által Gjergj Xhuvani
- The Deep End által David Siegel és Scott McGehee
- A szív a világ által Guy Maddin (5 min.)
Díjak
Hivatalos díjak
A következő filmek és emberek kapták meg a 2001. évi hivatalos válogatás díját:
- Pálma d'Or : A Fiú szobája ( La stanza del figlio ), készítette: Nanni Moretti
- Grand Prix : A zongoratanár ( La Pianiste ) Michael Haneke
- Legjobb rendező :
- A legjobb forgatókönyv : Senki földje , Danis Tanović
- Legjobb színésznő : Isabelle Huppert a zongoratanárnak
- Legjobb színész : Benoît Magimel a zongoratanárnak
Bizonytalan tekintettel
- Un Certain Regard díj: Amour d'Enfance által Yves Caumon
Cinéfondation
- Első díj: Portrait by Szergej Luchishin
- Második díj: Jóvátétel által Jens Jonsson
- Harmadik díj: Chao Yang Dai Bi és Alicia Duffy Crow Stone
Arany kamera
Rövid filmek
- Rövidfilm Palme d'Or : Bean Cake by David Greenspan
- Zsűri rövidfilm-díj: Irvine Allan apuci lánya és Kari Juusonen Pizza Passionata
Független díjak
- Martha ... Martha , Sandrine Veysset (a rendező két hete )
- La versszak del figlio által Nanni Moretti (versenyben)
- Le Pornographe által Bertrand Bonello (Kritikusok Hete)
- Kôrei , Kiyoshi Kurosawa ( Bizonytalan tekintettel )
Bizottsági Supérieure technika
- Technikai fődíj : Tu Duu-Chih (Hangtechnikai részleg) a Hány óra van? és a Millennium Mambo
Ökumenikus zsűri
- Díj Ökumenikus zsűri : Safar-e Ghandehar által Mohsen Makhmalbaf
- Ökumenikus zsűri - Külön említés: Pauline és Paulette , Lieven Debrauwer
Az Ifjúság díja
- Francia Film: Clément által Emmanuelle Bercot
- Külföldi film: Slogans által Gjergj Xhuvani
Díjak a Nemzetközi Kritikusok Hete keretében
- Grand Prix Prímagáz: Zir-e Noor-e maah által Seyyed Reza Mir-Karimit
- Jövő tehetségdíj: Nem szeretett , szerző : Kunitoshi Manda (Japon)
- Prix Grand Rail d'Or: Nem szeretett, szerző: Kunitoshi Manda (Japon)
- Prix Petit Rail d'Or: "Le dos au mur, de Bruno Collet (Franciaország) - bírósági metrázs
- Canal + díj: Egyél meg Bill Plympton (USA)
- Fiatal Kritikusok díja - A legjobb rövidfilm: Le dos au mur által Bruno Collet
- Fiatal Kritikusok díja - a legjobb Feature: Bolívia által Adrián Caetano
Díjak a Directors Fortnight keretében
- Az Európai Unió 2001. évi médiadíja : Une liaison pornographique, de Frédéric Fonteyne (Belgique)
- SACD-díj: A s'embrasse-on? Írta: Pierre Olivier (Franciaország)
- Gras Savoye díj: HK által Xavier De Choudens
- Kodak rövidfilm díját: Bintou által Fanta Regina Nacro
- Kodak rövidfilm díját - Különdíj Le système Zsygmondy által Luc Moullet
Egyesület Prix François Chalais
Hivatkozások
Média
- INA: A 2001. évi fesztivál megnyitásának lépései (magyarázat magyarul)
- INA: A 2001. évi fesztivál nyerteseinek listája (magyarázat magyarul)